Нищо неудобно няма в малката всекидневна, ако подредим практично обзавеждането й
Ако сте се преместили в място, което има малка всекидневна, това не е краят на света. В действителност, някои казват, че в по-малкия хол ще се чувствате много по-привлекателно и удобно, отколкото в по-голям, но трябва да се справите с един дребен проблем – подреждане на всички мебели в него.
Даваме ви няколко възможни конфигурации, които имат едно общо – фокусна точка, около която се подреждат мебелите. Съществуват няколко различни комбинации от интелигентно подреждане на елементите на холната гарнитура – диван, два фотьойла, масичка за кафе.
Единият вариант е да разположите всички мебели за сядане с лице към фокусната точка – картина, камина, телевизор, библиотека.
Другият вариант е да обособите „зона за разговор”. В такъв случай ще имате много пространство за разхождане и хората при всички случаи ще са с лице един към друг щом се съберат на мебелите.
Спазвайте баланса в разпределянето на мебелите. Когато сложите дивана от едната страна, нека срещу нея да има два фотьойла – за равновесие.
Зонирането е особено важно, когато имате деца. Да, трудно е да обособите място за игра в малка всекидневна. В такъв случай оформяте зона „за възрастни” около масичката за кафе, останалото е на разположение на малчуганите.
Преди всичко обаче трябва да сте наясно без кои мебели не може да мине обзавеждането на хола ви. Като сте наясно със „стартовия пакет”, започнете подреждането от него.
Първо слагате най-масивната мебел. В повечето случаи това е диванът. След това ще прецените къде да сложите фотьойлите – в страни или срещу него около ниската холна масичка. Първият вариант е, ако имате камина или телевизор, вторият – ако имате място за две зони в помещението.
Най-уместно е да сложите масичката накрая, когато прецените дали няма да заема повече място, отколкото е комфортно. Много е важно да не пречи на „трафика” и да не ви принуждава да променяте позицията, когато седнете.
Хората трябва да се движат свободно в хола, а не да изживяват ежедневно дисциплина „сложно преминаване през претрупано обзавеждане”.
Запомнете, че не е задължително центърът на обзавеждането да се покрива с центърът на стаята.
Големите мебели нямат място в малката всекидневна като изключим дивана.
Най-накрая се погрижете за осветлението, което задължително трябва да гарантира много количество светлина. Големите прозорци и изкуствените източници под всяка форма са не само красиво допълнение. Светлината, която идва от тях ще озари помещението и ще направи вашата малка всекидневна по-просторна.