Започва голямото пролетно почистване, но няма да е така ефективно, ако не премахнем лошата миризма в дома
Настъпва не само Първа пролет, но и времето на Голямото пролетно почистване преди Благовещение и Великден. Старанията ни няма да имат ефект, ако не премахнем и неприятната мизирзма, която се прокрадва от килима, в шкафа, килера и мазето.
Най-простите начини за премахване миризмата от килера или шкафовете
Неприятната миризма на шкафовете се предава и върху дрехите и никой не би искал да пере (търка, проветрява) всеки път, преди да сложи нова дреха.
Възможните причини за лошия аромат са:
Подредили сте ги още влажни от прането.
Съхранение на мръсни дрехи.
Дългосрочно съхранение на нещата (когато нещата лежат непокътнати с години).
Висока влажност в помещението, в което е монтиран шкафът.
Появата на мухъл, гъбички.
Имате „съквартиранти” гризачи, насекоми.
Пушач живее или е живял в къщата. Димът се утаява върху мебелите.
Няколко съвета от опита на хора обаче ще ви помогнат да се справите с този проблем.
За да избегнете неприятна миризма или да я премахнете, трябва да поставите нещата на рафтовете сухи. Влажната и топла среда е добро място за развитие на мухъл. Затова се уверете, че шкафът е сух.
Важно е също така да се гарантира, че мръсните предмети не попадат на рафтовете до чистите вещи. Често можете да чуете оплаквания от жени, че мъжете или децата слагат мръсни дрехи в шкафа. Потни или оцветени с храна (разлято кафе, вино, сокове и др.) Дрехите скоро ще започнат да смрадят. Тази миризма се предава бързо и така идеално чисти дрехи се оказват с неприятна миризма.
Случва се, че никой да не живее дълго време в някоя къща. Шкафовете с дрехите не се проветряват, нещата не се местят. В такива случаи се настаняват молците или други насекоми. Естествено, миризмата не е най-добрата. Прах, паяжини, колонии от молци, хлебарки – за да не ги виждате, дори и никой да не се нуждае от неща, те трябва да се вадят от време на време, да се сортират, да се обира праха от рафтовете.
Ако къщата има висока влажност и не може да се направи нищо за това (не всеки има възможност да продаде такова жилищно пространство и да купи ново), тогава има няколко съвета, които ще ви помогнат да предотвратите появата на мухъл и миризма в шкафовете:
Простата трапезна сол се слага в чаши, които трябва да се поставят в най-отдалечените ъгли на мебелите. Солта абсорбира влагата, миризмите. Втвърдената сол трябва да се подменя от време на време.
Содата за хляб също може да помогне. Тя също поема всички миризми и влага. Сменяйте чашите от време на време.
Мухълът може да се отстрани с помощта на разтвор на оцет.
Необходимо е да се разреждат 2-3 супени лъжици обикновена оцетна киселина в топла вода (1 литър). Изплакнете всички засегнати от мухъл области с този разтвор. Миризмата на оцет е силна, но не бива да се тревожите за това. Тя изчезва бързо и резултатът ще ви зарадва. Основното нещо е да не забравяте да извадите всички неща от шкафа и килера преди почистване. След обработката също трябва да изчакате известно време, докато миризмата на оцет изчезне и третираната зона изсъхне.
Може да използвате и прекис, и борна киселина в борбата срещу мухъла.
Ако мухълът се върне с течение на времето, можете да третирате дървото на шкафа с обикновена белина. Тя съдържа хлор, който е ефективен и при борбата с гъбичките.
Наред със солта или содата можете да сложите и ароматизатори с тях. Последните дават приятна миризма на дрехите, но не са в състояние да понижат влажността.
Когато няма проблем с влажността в помещенията, може да се използва всякакъв ароматизатор. Сега те могат да бъдат намерени във всеки магазин за парфюмерия, в магазини за дома.
Има обаче по-евтини алтернативи: Натурални аромати
Сушените билки и листата могат да се използват по ваша преценка – сушени листенца от роза, от коприва, лавандула, лайка и други.
Можете да използвате и сапунени остатъци. Парчетата трябва да бъдат изсушени до напукване. След това трябва да ги увиете със сухи парчета плат и да ги поставите или в джобовете на дрехите, или в по-далечните ъгли на рафтовете.
Сухите пакетчета чай по ъглите на шкафчетата имат същия ефект.
Много хора използват кафе на зърна, за да придадат приятен аромат на мебели и спално бельо. Зърната се поставят в буркани или в чаши.
Тютюневият дим може да остане в къщата или в килера за много дълго време. Но да се отървете от него не е много трудно. Необходимо е трапезната сол да се разтвори във вода (водата трябва да бъде доста солена). В тази вода напоете мокри ненужни кърпи (или марля), окачете ги в шкафа или да висят в килера, докато изсъхнат. Солта абсорбира миризмата. След това кърпите ще смърдят, а шкафа и килера ще останат свежи.
Неприятна миризма от килимите: Как да ги накараме да миришат така, сякаш са току-що изпрани?
Когато става въпрос за чистота, свежест и красота на дома, чистите и ароматни килими са половината работа.
Днес килимите рядко се мият ръчно, тъй като хората нямат пространство за това и често се носят ги носят на автомивка. Препоръчително е да правите това поне веднъж годишно, както и редовно да почиствате с прахосмукачка. Ако имате домашни любимци, трябва да чистите килима всеки ден и да ги освежавате по-често.
Ето няколко съвета, с които настилките на пода ще бъдат по-чисти и със свеж аромат – сякаш са току-що изпрани.
Нанесете равномерно хлебна сода на килима, за да „попие“ мръсотията и да премахнете миризмите. След половин час минете с прахосмукачката старателно.
Ако килимът е влажен или има висока влажност в помещението, използвайте оцет вместо сода. Нанесете оцет върху килима и той ще разгради мръсотията и ще премахне миризмите.
За миришещ на чисто килим смесете чаша боракс и 15 капки от любимото ви етерично масло. Нанесете върху килима, оставете да престои, след това почистете с прахосмукачка.
Освежител за облекло също върши работа за ароматен килим.
Натурални ароматизатори за всички помещения
Отивайки на гости или отваряйки вратата на собствената си къща, винаги е много приятно да усетим аромат на свежо, чисто, природа. Можете, разбира се, да си купите ароматизатор от магазина, но химията няма да направи въздуха в къщата по-добър за здравето ви и дори може да причини алергии. Няколко прости трика ще позволят да изпълните стаята с прекрасен аромат, използвайки абсолютно натурални продукти.
1. Донесете си малко камъни у дома. Желателно е повърхността им да е пореста. Измийте ги и изсушете добре. Изберете етерично масло, което е приятно за обонянието ви и нанесете по 2-3 капки върху всеки камък. Поставете ги в различни части на апартамента. Миризмата ще продължи много дълго. От време на време ароматът може да бъде „подновен“.
2.Можете да използвате всякакви цитрусови плодове и пакет от карамфил. За да получите ароматизатор, трябва да забиете „гвоздейчетата” от карамфил в корите на плодовете.
3. Дафиновият лист е прекрасен природен антисептик. Смята се, че жив лавров храст е в състояние да дезинфекцира въздуха в къщата. Когато се изсуши, това ще помогне бързо да се отървете от неприятни миризми.
Просто запалете три-четири от тях. Това е достатъчно количество за едно помещение.
Посочените по-горе чаени пакетчета и кафе на зърна освежават не само мебелите, но и целите стаите:
Най-ефективни са пакетчетата зелен чай.
Необходимо е да окачите три пакета чай на вратата, отвора на прозореца и под полилея (ако стаята е малка, тогава достатъчно за двама) и да отворете прозореца и вратата, за да има течение. Чаят (особено зелен, тоест неферментирал) не само пречиства въздуха, но и перфектно го дезинфекцира. Ето защо в детската стая е препоръчително да окачите няколко торбички, а след това да ги сменяте само 3 дни.
Можете да направите по-щателно „почистване“ на въздуха. За целта изсипете цял пакет зелен чай (100 г) в тенджера, налейте малко вода в нея и я затворете с капак . Сложете я да ври на бавен огън. Когато се отвори капакът, тръпка горчив мирис ще изпълни стаята. И след като изчезне, ще откриете, че и неприятната миризма, с която сте се борили, също е изчезнала.
За да унищожите всяка неприятна миризма, просто трябва да вземете шепа смляно кафе, да го изсипете в тиган и да го загреете добре (запържете, разбъркайте). Ако миризмата в стаята е стара, тя просто се е „забила“ в стените и мебелите, ще трябва да направите подобна процедура няколко пъти. За да поддържате ефекта, можете да поставите кафе в чаша и да поставите някъде в стаята. От време на време, разбира се, ще трябва да го подновявате.