Душ кабината от удобно решение за баня може да се превърне в кошмар, ако не овладеем и дребните аварии
Оборудвайки се с душ кабина много хора дори не мислят, че може да ги чака някоя неприятна изненада в бъдеще. Опитните обаче ще ви предупредят да внимавате с влагата, която може да се появи на пода и стените.
Самостоятелно инсталиране душ кабина може не само да доведе до загуба на пари, време и усилия, но и до здравословни проблеми и спорове със съседите. Поставянето й не е задача за всеки, затова се доверете на професионалистите.
Прекомерната влага в банята може да доведе до мухъл, който е опасен за дихателните органи. Хлъзгавите подове също могат да причинят наранявания и дори фрактури. Какво да се прави в такива случаи? Как да се определи мястото, където водата тече? Колко ще струва да се ремонтира? Тези и други въпроси, често възникват при хора, които са се сблъсквали с този проблем.
Защо тече душ кабината ми?
Основните причини, заради които може да имате подобен проблем са:
1.Особеностите на конструкцията, които има душ кабината. Причината, че водата тече по пода могат да бъдат ниските прагове на вратите. Трябва да се отбележи, че борбата с този проблем е почти невъзможна, защото той се дължи на особеностите на конструкцията. Разбира се, можете да всеки път да слагате кърпата на пода, който да попие влагата, но е неудобно. Всеки път, след вземане на душ, ще трябва да избършете мократа повърхност, което отнема време и усилия.
2. Наличие на производствен брак. При покупка трябва да огледате добре душ кабината за наличие на дефекти като:
Проверете основата за пукнатини, ръжда, направете обективна оценка на качеството на материала, от който е изработена и нейната дебелина;
Огледайте вратите за наличието на дупки. Необходимо е да се обърне внимание на плътността им, и в случай на несъответствия, регулиране на тяхната позиция. Ако това не е възможно, по-добре е да откажете покупката на душ кабина;
В случай на повреда или неправилна инсталация на дренажната система също ще трябва да я върнете на продавача за ремонт.
2.Разхерметизацията на шевове. Продължителната употреба или неправилен монтаж на душ кабина може да доведе до теч. За да разрешите този проблем, огледайте добре шевовете и основите, за да определите къде е възникнало понижаване на налягането. Можете да направите това с помощта на водна струя, която трябва да насочите към всяка страна от вътрешната страна. Може да минете и със сухи кърпи по основите, за да видите къде е проблемът.
3. Възможно е каналът за оттичане да е запушен и водата да не успее да излезе достатъчно бързо, затова търси и друг „изход”.
Колко излиза ремонта на душ кабината?
Цената на ремонта зависи от сложността на работата и на броя на резервни части и материали, необходими, за да се премахване на дефекта. Подмяната на врати струват толкова, че понякога е по-лесно да си купите нова душ кабина, отколкото да възстановите старата.
Скъпо ще струва и подмяна на основата, системата за източване, а не бива да забравяте, че ще плащате и на майстори. Отпушване на блокажи и корекция на основите и уплътнителя на душ кабина могат да се направят самостоятелно. Тези ремонти ще струват евтино.
Забележка: Дайте си парите за висококачествен уплътнител, чиято основа е от силикон. Той укрепва уплътненителния слой вече, който вече има душ кабината и няма да позволи да се появи теч.
Никога не пренебрегвайте гаранцията – търговците са длъжни да ви разрешат проблема, а ако услугата не е защитена от гаранция, то поне разполагат с компетентни майстори.
Направи си сам ремонт на душ кабина
Независимо, че препоръчваме да използвате професионален майстор за ремонт, то някои неща може да направите сами:
Ремонтът на основата може да направите и сами. Хубаво измийте, подсушете и махнете ръждата. След това с ръкавици и респиратор започнете работа. Под основата сложете нещо твърдо, за да не се огъва при работа.На мястото на пукнатините сложете стъкловлакно, а върху него с помощта на шпатула нанесете лепилото.
Оставете да изсъхне за 24 часа. Същата процедура повторете и на обратната страна. Можете да обработите пукнатините и с монтажна пяна, за да спрете теча.
Ремонт на шевовете. Може да го направите уплътнение с няколко слоя върху стария уплътнител. Това обаче не винаги е ефикасно, затова освободете закрепващата структура и сложете ново уплътнение. Не забравяйте да му дадете време да изсъхне хубаво.
Отпушване. Възможно е с помощта на специални химикали, предназначени за тази цел. Можете да ги купите навсякъде в магазините за промишлени стоки, пазари, а също и да поръчате от онлайн магазини. За да отпушите, трябва да се налива необходимото количество химикал в канала и изчакайте известно време. Ако водата не се оттече, трябва да се обадите на водопроводчик.
Съвети за поддръжка на душ кабина
За да се избегнат повреди, причинени от теч на вода, да използва насоките на правилното поддържане на душ кабина:
Отнасяйте се внимателно към конструкцията
Не блъскайте вратите силно и не скачайте върху основата.
Не използвайте разяждащи почистващи препарати за почистване на кабината.
След всяко използване проветрете душ кабината и избършете излишната влага, за да не се натрупа котлен камък по вратите.