Вместо скъпи вили, еко-настроените млади хора инвестират в евтини къщи от контейнери и мобилен начин на живот
У нас скоро няма да се изкорени необходимостта да имаш собствен дом като вид обществен престиж. Младите хора обаче не са склонни да инвестират живота си в строене на скъпи вили, а в трупане на спомени. За да удовлетворят стремежа си към сигурен покрив над главата, но и да не оковават живота си с кредити и с години строителство, те предпочитат да живеят в къщи от контейнери.
До скоро контейнери за живеене се ползваха в спешни ситуации като спасителна мярка след природни бедствия и аварии или „квартируване” на строителни работници. Местната власт или фирмата която гради конструкциите настанява и лекува там пострадалите. Строителните работници пък се задоволяват с легло и място, където да се нахранят. Контейнери все още се използват с такова предназначение, на сами разбирате, че и дума не може да става в такъв случай за комфорт, собствен избор и модерен, номадски начин на живот.
С днешна дата презаселените градски райони, особеностите на определени професии и желанието да спестиш време и пари алтернатива, провокираха друг тип мислене и изобретателност. Предлагат се готови или се дава възможност да се създадат къщи от контейнери.
Тук не става въпрос за крайно нуждаещи се, а за хора, които съзнателно избират да не висят и обикалят по опашки за разрешителни, да не се наказват с майстори и материали. Различни институции, хора, които могат да си позволят подобно помещение за офис с радост се възползват от алтернативните помещения.
В контейнери за живеене се обособяват малки учебни центрове, медицински пунктове, столови, архив, а ако имате възможност – дори специална стая за уединение с любимото хоби.
В Европа, по-специално – Холандия с корабните контейнери се изграждат мини кооперации, в които се настаняват студенти. Никак не са за ожалване, защото месечния наем в Амстердам излиза скромната сума от 250 евро. В замяна младежите получават не кутийка, а комбинация от спалня, всекидневна с кухненски бокс и дори мини баня.
По-възрастни пък отделят няма и 20 000 евро, за да си купят жилещи с такива размери и функции. В цената влиза дори транспорта от завода до монтажа на контейнера за живеене.
У нас този тип модерен дом придоби популярност след като нашите войски тръгнаха по чуждестранни мисии. Добрата им топлоизолация провокира практичността на българина – контейнерите позволяват спокойно инсталиране на климатична система и възможността да пострадат от бедствия е минимална /и щетите са лесно преодолими/. В Стара Загора вече апартаменти, изградени от контейнери за живеене, но днес това не е темата, която искаме да обсъдим.
Ако имате имот на село, в планината, в близост до морето, далеч не е нужно да потъвате в заеми, за да имате малка спретната къщурка сред природата. У нас се предлагат чудесни образци с размери: ширина – 2.5-2.8 м, дължина от 6 – 7 метра, височина – до 2,5 метра. Към тях получавате надежден ламиниран паркет, стъклопакет, изолация и ел. инсталация.
Ако сте готови да платите за готово обзавеждане, ще намерите дори екстри като готово кухненско оборудване и бани, отопляеми с конвектори на ток или газ.
Контейнерите, за разлика от традиционните домове, могат да пътуват с вас. Не сте заробени към едно място. Сменяте работата – сменяте местожителството!
Къща от контейнери е устойчиво решение не само срещу природни бедствия. Огън не я гори и единственото, което трябва да направите е да я заключите добре на излизане. Ако искате да живеете така, просто се свържете с електрическата мрежа или си купете генератор. Останалото е свобода на избора!
Избирате дали да го поставите върху излята бетонна плоча или стълбчета.
Топлоизолацията на основния обект се прави от пяна, покрита с гипсокартон отгоре. Това гарантира нормален температурен режим през горещо лято и тежките студени дни.
ВиК – тръбите могат да бъдат инсталирани и в тази къща. Там можете да поставите бойлер и да направите напълно оборудвана баня, ако сте купили само готов контейнер.
Проекти за къщи от контейнери
Къща от два корабни контейнера
Откъде идват контейнерите? Контейнерите за товари са изработени от твърда стомана и са изработени така, че да издържат на трудни атмосферни условия, натоварване и пътуване в чужбина. Докато стандартният им експлоатационен живот е 30 години, повечето корабоплавателни компании ги използват значително по-малко – десетина години, че и по-малко. След това около 30 милиона неизползвани морски контейнери остават за скрап.
Стандартният морски контейнер е 20 (6 м х 2.4 м х 2.6 м) или 40 фута (12 м х 2.4 м х 2, 8 м). Докато един контейнер може да бъде наистина малък, ако ги групирате може да направите повече пространство. Например, тази къща използва два контейнера с прикачен дървен проход между тях.
В дървена пристройка е оборудвана открита кухня, обединена с хола. В единият от контейнерите е детската стая, в другия – спалнята на мама и тате.
Къща от малък контейнер
Преди да планирате своя мечтан дом, трябва да си зададете следните въпроси, за да избегнете потенциални проблеми. Как смятате да направите термо- и шумоизолация на контейнера? Железните стени на контейнера са сериозен източник на кондензация в случай на температурни промени, и неговият покрив няма да ви позволят да заспите от шума по време на дъжд. Най-добрият вариант за топлоизолация е пяната, а на покрива можете да направите малка дървена тераса, както е направено в този проект.
Как ще транспортирате контейнера? За малък контейнер е достатъчен един камион, но ако планирате да използвате големи контейнери, ще ви е необходим специален транспорт.
Какъв беше „предишният живот” на вашия контейнер?
Много трябва да внимавате с това: съдържанието на много контейнери често се пръска с пестициди, за да издържи пътуване на океана. Още по-лошо – някои контейнери преди това са транспортирали химикали. Съберете колкото се може повече информация за това как е използван контейнера, който сте избрали.
Когато направите големи промени в контейнера си, добре е да знаете, че дългите вертикални стени на контейнера са носещи и изискват подсилване, ако ще се режат отвори за прозорци или врати.
Къща от голям контейнер
Двуетажна къща от контейнери
Някои къщи от контейнери, които са добре проектирани и достатъчно удобни, все пак изглеждат като контейнер. Някои хора пренебрегват понятието прост живот и заслужават нашето внимание.
Тази къща се състои от два контейнера, подредени един върху друг. В малката горна част има спалня, а покривът на долния контейнер служи като тераса с джакузи.
В големия контейнер на първия етаж има кухня и обща стая.
Къщата от контейнери с външно стълбище
И тук контейнерите са поставени перпендикулярно един на друг. Така се получи балконът и долната тераса.
За по-практичното използване на пространството на контейнера стълбата към втория етаж е „извадена” навън.
Къща от два контейнера с тераса
Икономичен и бърз вариант за лятна резиденция е проект за лятна къща от два стари контейнера. Простотата на този ваканционен дом предизвиква носталгия за онези времена, когато повечето от нас нямаха достъп до скъпи курорти. Конвенционалните сини контейнери, стъкло, дървена тераса, зеленина на градината – всичко това се съчетава, за да създаде атмосфера, приканваща към отдих.
Контейнерите са поставени на малка платформа, която служи като тераса за селската къща. На тази тераса под сянката на дърветата можете да седнете в продължение на дни.
Входът на къщата е плъзгаща стъклена врата. По време на летния сезон можете да отворите крилото на контейнера.
Вътре в къщата ясно се вижда колко добре се съчетават успешно двата контейнера с прозрачен покрив – къщата е светла и просторна.
Малката височина на контейнера е хармонично компенсирана от височината на прозрачния покрив-преход.
Идеи за проекти
Използвайки комбинация от качени един върху друг или съединени 20-футови и 40-футови контейнери, можете да създадете свой собствен проект за къща от контейнери.
Той може да включва тераса, балкон, комфортни спални, офис, работилница и много други! Възможностите са безкрайни. Всяка от разумно проектираните къщи от контейнери представлява функционален и добре изглеждащ дом.