Ако мечтаете за един наистина вълнуващ декор на стаите в дома си, може лесно да го постигнете с атрактивни елементи от гипсокартон
Ако е време за ремонти и творчество, красивите и оригинални елементи от гипсокартон ще помогнат да направите модерен и стилен интериор в дома си. Сухото строителство може да се използва както за изграждане на шкафове и рафтове с различни дизайни, така и за създаване на чисто декоративни акценти.
Направи си сам декор от гипсокартон
В началото трябва да решите:
Как ще бъде зонирана стаята,
В какъв стил ще бъде декориран интериора,
Колко пространство може да бъде отделено за конструкцията на сухото строителство,
Каква ще бъде функцията на елемента (само естетическа или и полезна).
Когато планирате интериора, трябва да обмислите възможността за преместване на мебели в бъдеще, тъй като елементите от гипсокартон са прикрепени към стената и стават част от нея.
Удобно е да скриете на тавана или в стената зад сухото строителство: тръби за отопление, електрически проводници, вентилационни канали.
Общи правила за работа с гипсокартон
При работа с гипсокартон имайте предвид, че:
Листовете от гипсокартон се монтират върху метална рамка, състояща се от два вида профили: Релси и стелажи. Хоризонталните участъци на конструкцията са направени от направляващи профили и вертикално разположени единици, проектирани за натоварване (на разстояние 60 см един от друг), се поставят вертикално в тях.
Сухата стена е прикрепена към тях със специални винтове. Металните части на рамката са закрепени чрез самонарезни винтове за метал 14-16 мм.
За да закрепите рамката към бетонни или тухлени стени, ще са необходими дюбели. От инструментите пригответе: бормашина, отвертка, ножици за метал, нож за тапети, нивел, рулетка, окачвания за неравномерни стени.
Когато проектирате скицата, трябва да помислите върху схемата на решетката на металната рамка. В нея не само основните линии на профила ще бъдат взети предвид, но и преходниците на стелажите и дългите хоризонтални секции, които му придават твърдост. След това трябва да решите как да отрежете гипсокартона с най-малък брой фуги и взимайки предвид закрепването към рамката по периметъра на всеки лист.
Направляващите профили се прикрепят по линиите за маркиране на пода, тавана и стената. Ако трябва да направите криволинейна форма, закрепванията на профила се нарязват на няколко места на необходимото разстояние с метални ножици, след което гърбът му се огъва. За да се получи ъгъл, се прави разрез, огъва се и се закрепва профила на това място. Получава се по-здрав, отколкото при стиковане на два отделни елемента.
Когато рамката е напълно готова, се обшива с гипсокартон. След внимателни измервания всеки детайл се изрязва с ножовка или обикновен нож за тапет. Първо изрежете слой от картон от едната страна, след това счупете плочата по линията на рязане и след това по нея трябва да изрежете картона от задната страна.
Друг начин за рязане на гипсокартон – след като е прикрепен към метална рамка, излишъкът се отрязва. Винтовете се завинтват в гипсокартон на всеки 10-15 см, така че капачките да бъдат вдлъбнати в листа.
Гипсокартонът е сравнително крехък материал. Не ронете листите и не оказвайте прекалено голям натиск с дрелката. Преди да завършите, фугите на листовете и винтовете се шпакловат и шлифоват.
Сложни конструкции от гипсокартон
Такива са проектите, чието изчисляване и инсталиране изискват повече време, труд и умения за изпълнение. Те използват ъгли не само 90 градуса, но и извити контури, асиметрия, много детайли: рафтове и ниши, прегради,арки и колони, фалшиви тавани, фалшиви камини и различни кутии.
Сложните структури изискват разработването на по-подробна скица, необходимо е да се осигурят допълнителни джъмпери за укрепване на рамката и свързване на комуникационните връзки, ако е необходимо.
Съвместяване на красота и функционалност
Можете да направите арка, декоративна преграда, ниша в стената и много повече от гипсокартон със собствените си ръце.
Колони – Тези интериорни елементи помагат да се раздели пространството на стаята на отделни зони, следователно те са по-подходящи за големи помещения. В малка стая или в коридора можете да инсталирате половин колона. Лесно е да скриете проводници и тръби в такъв елемент и дори да вградите рафтове и осветителни тела.
Част от колоната може да бъде направена, например, като аквариум или къща за котки. Колоната може да има всякаква форма, защото гипсокартонът е лесен за обработка. Ако листът трябва да бъде огънат, тогава той се навлажнява. След изсушаване формата се запазва. С голям диаметър на колоната се използват дървени запушалки или тръбни секции със същия радиус, за да дадат форма.
В случай на огъване на листове до малък диаметър се използва иглена ролка – те се изтеглят по цялата повърхност на сухото строителство, върху която остават дупките, а листът се огъва добре след навлажняване. Ако кабелните връзки ще се „крият” в колоната, работата по полагането им трябва да бъде завършена преди закрепването на сухото строителство. Електрическите проводници се поставят в специална незапалима изолация. За звукоизолация на движенията в тръби се използва минерална вата или изовер.
Фалшиви камини – Подобни декоративни елементи, изработени от гипсокартон, успешно можете да направите сами. Той помага да се насладите на усещането за уют, без да се страхувате от опасността от пожар и отделяне на газове.
Една фалшива камина е кутия, изработена от гипсокартон, само външно повтаряща външния вид на истинска камина. Можете да украсите произведението си, като поставите свещи на пода, биокамина, или красиво оформени лед-светлини. Често в кутията на фалшива камина е вградена електрическа вложка за камина с имитация на пламък и възможност за отопление на помещение.
Това са две от популярните идеи за използването на сухо строителство в декора на дома, но възможностите да направите елементи от гипсокартон са много повече!