Проектиране на къща – първа стъпка в сбъдването на една мечта
Мечтаете за свой дом? Не просто за място, което сте купили, а за сграда, създадена специално за вас? За да сбъднете тази мечта, трябва да извървите целия път от проектирането на къщата до завършването и до ключ. Специалистите от архитектурно студио „Стършанов Архитекти“ разказват за първите стъпки, през които трябва да минете, преди да започнете същинския строеж:
1.Подготовка за проектиране на сградата
Разбира се, първо трябва да изберете мястото, на което ще живеете. Освен избора на местоположението и гледката, добре е да проверите дали теренът има достъп до ток и вода, дали не е близо до свлачища и дали имате път до него.
После извадете скица-виза на имота, в която ще е описано какво и колко е позволено да застроите. Ако всичко е наред, може да започнете с търсенето на архитект или проектант.
2. Избор на специалист, който да изработи проект за къщата
Проектирането на дом не означава само няколко прости чертежа. Трябва да разполагате с добър архитект, който да ви помогне да реализирате идеите си. Подберете го много внимателно. Потърсете информация от първа ръка и се доверете на архитект с добър имидж и повече опит. Разгледайте портфолиото му с проекти и преценете дали стилът му ви допада. Срещнете се предварително, за да се убедите в готовността му да ви изслушва, да ви обяснява и да се съобразява максимално с желанията ви. Все пак домът ви не е нещо, с което да правите безсмислени компромиси, нали?
След като се договорите да работите заедно, архитектът ще пресъздаде мечтите ви в персонален проект за къща. Той трябва да удовлетворява нуждите на семейството ви, а реализирането му да влиза в рамките на бюджета и да отговаря на всички законови норми. Освен за плана на сградата, архитектът ще се погрижи и за проектирането на електрическата и водоснабдителната мрежа, за вентилацията, безопасността, избора на строителни и изолационни материали и др.
3. Основни изисквания и документи, нужни при строежа на къщата
За да започнете проектирането, са ви необходими:
• Кадастрална скица (в някои общини);
• Скица- Виза;
• Предварителни договори с електроразпределителна компания и ВиК за включване в мрежите им.
Проектирането може да започне след набавянето на тези документи, но много често двете дейности вървят успоредно.
След окончателното изготвяне на техническия проект, той трябва да бъде внесен в общината за одобрение и получаване на строително разрешение.
За да преминете безпроблемно през безкрайните процедури за разрешителни и трудностите при проектирането и строежа, ви е нужен стабилен партньор. В архитектурно студио „Стършанов Архитекти“ можете да получите консултации и съдействие при снабдяването с нужната документация, както и сътрудничество при строителните работи.