Сега е сезонът, в който да поправите щетите от зимата и влажните дни – дори с козметичен ремонт на покрива
Лятото е време не само за отпуск, но и за извършване на належащи поправки на дома. Обикновено това са щети, нанесени през тежка зима или дъждовни пролет и есен. Почистването, ремонтите по стаите са важни. За да се радваме на уют и обзавеждане обаче, преди всичко трябва да гарантираме безопасността им с качествен ремонт на покрива.
Цената на генералната поправка изисква „скромната” сума от 10-15 хиляди лева. Ако нямаме възможност да я направим, то трябва да се погрижим поне за основните му елементи:
Улуци
Обичайно в българското строителство се използват метални улуци, направени от цинк или мед. Животът им е сравнително дълъг. На 30-40 години може да ги подменяте – някои домакинства правят генерален ремонт на покрива си на толкова време.
Все по-модерно става използването на PVC-улуци. Да, изискват по-честа подмяна, но имат ред преимущества. Всички части на PVC-улуците са с профил, което разрешава да се вклиняват едни в други. Лесно се изрязват при необходимост – трябва ви един обикновен трион и нищо повече.
Ако си харесвате старите метални улуци, просто премахнете течовете
Когато правите ремонт, не е нужно да купувате нови елементи и да преминавате през нов монтаж. Просто поправете течовете на цинковите улуци.
Всяко място, което пропуска вода, трябва да се мине едра шкурка. Обработете по-голяма зона около мястото. Почистете отделения слой прах.
Обезмаслете повърхността, която ще третирате. Наложете върху нея синтетична смола.
Поставете отгоре фибростъкло, което ще закрепите като върху него разнесете втори слой смола.
Плътно покритие и водонепропускливост си осигурявате с втвърдяваща смола, която се разнася с четка.
Естествено, няма да изглежда много красиво, ако не маскирате поправката с подходяща боя. Не е лошо с нея да превърнете улука в атрактивен акцент на фасадата на къщата.
Поставяне на PVC улуци
Ако решите да смените старите метални улуци с PVC-профили, трябва да се съобразите със сечението им.
Покривна площ за отводняване с площ до 75 кв.м се нуждае от улук 25. Водосточната му тръба трябва е с диаметър = 80мм.
Покривна площ за отводняване с площ до 100 кв.м се нуждае от улук 33. Водосточната му тръба трябва е с диаметър = 100мм.
Предлагат се и улуци 16, които да ползвате за помощни цели.
Как да подмените старите улуци с нови PVC?
Първо демонтирате металните парчета. Най-лесно става като ги нарежете на парчета. След това демонтирате и скобите им.
Почистете зоната, където ще прикрепите новия улук. Фиксирайте първата скоба за водосточната тръба.
С канап от първата до последната скоба трасирате линията, която ще проследи наклона за оттичане на водата.
Фиксирайте междинните скоби на отстояние 50 см една от друга.
Първата част на улука се слага в началото на наклона. Поставя се в скобниците. Прегънете предните им краища.
Сложете свързващото звено, за да продължите монтажа.Краят му се наглася така, че да не е водопропускливо.
Замажете около комина
Дори да имате замазка около комина, на това място трябва да се обърне специално внимание при ремонта на покрива. При наличие на пукнатина не само ще проникне вода, но и ще превърне в жив кошмар отоплението ви през тежката зима.
При по-сериозни наранявания, най-добре е да се разбие съвсем и да се почисти преди да се направи нова.
Не забравяйте да се погрижите за безопасността си – използвайте само стабилно закрепена стълба към греда на покрива.
На мястото на изкъртената мазилка, запълнете празнината около комина с намачкан вестник. Хубаво намокрете керемидите и тухлите на комина. След това нанесете циментов разтвор и хубаво разнесете. С шпакла попълнете фугите на тухлите, за да не пропускат каквато и да е вода.
При желание може да почистите с влажна гъба следите от цимента.
Какво да правим със счупените керемиди?
Всяка счупена керемида се изважда една по една от редицата. Там, където е дефекта, се минава с метална четка.
По ръба на изтритото място минете с направен за такива цели мастик за керемиди. Нужно е да покриете само едно счупено парче, за да се закрепи керемидата.
Закрепете двете части. Щом мастикът изтече от двете страни на керемидата, значи сте свършили както трябва поправката й.
Мястото, където са се свързали частите,трябва не просто да се почисти. Керемидата трябва добре да изсъхне преди да заеме старото си място в редицата.
Ремонт на уламата
Най-деликатната задача от непълня ремонт на покрива е реновирането на „шапката” на стените. За целта съветваме да не се доверявате на уменията си на направи си сам-майстор, а да потърсите специализирана помощ.
Ако сте достатъчно смели и имате нещо повече от основни умениия, може да смените шапката на стената като:
С чук и длето се сваля замазката под керемидите /т.нар. „улама”/. Правят се отвори в мазилката на горния край на стената. Там лягат предварително свалените керемиди.
Върху стената, над която ще се поправи реда керемиди, се слага дъска. Тя се закрепва с дюбели. Целта на дъската е да подпира новия ред керемиди.
Междувременно или залепете счупените керемиди или подгответе нови. За да се наместят под уламата, керемидата се фиксира върху дъска и с флекс се реже неравния й край.
Наложете замаска с мистрия върху горната част на стената, която сте наболи с длето.
Предварително трябва да сте накиснали керемидите в кофа с вода. След това започвате да ги подреждате така, че да им се застъпят краищата. Трябва да се подравнят и отпред.
Задължително покрийте и уплътнете с варо-циментен разтвор фугата между уламата и реда керемиди. Когато разтворът се втвърди, а това отнема няколко часа, с мека четка изтъркате повърхността.
Всички тези процедури не изискват особено много време, голяма инвестиция в пари и труд, но гарантират сигурност и отлагат нуждата от основен ремонт на покрива.