Есенните листа са не само творческо вдъхновение, но и предизвикателство за градинарите. Те могат да умножат резултата от труда му, но и да го опропастят
Падналите листа по това време на градината създават доста грижи на градинари и собственици на къщи с дворове. Повечето от тях не знаят, че те са безценна суровина, която да увеличи плодородието и да защити насажденията през предстоящите. Падналите есенни листа са от полза, дори когато се горят. С това обаче не бива да се бърза, стига, естественно, да не са заразени с опасни болести като кокомикоза или брашнеста мана.
Премахване на болните листа
Листата сами по себе си не „боледуват”. Те просто носят спори и микроорганизми, останали от лятото, когато дървото им е било заразено и след това не е дезинфекцирано. В такъв случай листата или се горят, или поне се транспортират далече от градината, за да не заразят останалите дървета и плодове. Ако се спести това усилие, загнилото на плодовете ще подхрани мухъл и плесен и ще привлече гризачи и насекоми, които ще се приютят на топло под тях.
В случай, че листата не са заразени, те могат да бъдат много полезни. Възможностите са няколко:
Изхвърлете
Това е може би най-простият вариант, който не вреди на никого. Ако ги съберете в чувал и ги отнесете, за да ги пръснете на пусто място или до най-близката гора, ще постелите там мек защитен килим. Това обаче коства време и транспорт, които може да си спестите и да използвате падналите есенни листа в собствения си двор.
Изгорете
Превръщането на листата в пепел на практика ги променя в подобрител. Ако съседите нямат против и сте склонни да изтърпите неприятния дим, остава да ги запалите в приятно топло време, защото влажни листа горят трудно.
Поставете в компост
Ако изсипете листата в компост, след известно време те ще се превърнат в хумус – най-добрият градински тор. Компостирането на паднали листа обаче трябва да се прави много внимателно. Те трябва да са абсолютно здрави, защото патогените са ужасно издръжливи.
Второто, за което трябва да се внимава, са листата на овошките. Те трябва да имат поне тригодишен цикъл на разлагане, за да се получи неинфектиран хумус.
Ако имате на разположение листа от друг вид дървета, съберете ги на купчина. Започнете да редувате, малко пръст, обилно поливане, отново листа и т.н. Още по-добре е да наслоите листата на иглолистни, плевели (без семена) и други органични вещества. Този компост ще бъде особено полезен в райони, които се нуждаят от подкисляване на почвата.
За да се ускори процеса на гниене на падналите листа, препоръката е те да се накълцат предварително и да се добавят специални микробиологични добавки към компоста. Запомнете, че дъбови и кестенови листа изобщо не трябва да се поставят там, защото съдържат танини, които предотвратяват гниенето.
Заровете ги
Това също е един приемлив вариант. Ако заровите листата на определена дълбочина, те в един момент ще станат хранителни вещества за растенията.
Препоръчва се да се слоят, с който се покрият да е с дебелина най-малко 20 см отгоре.
Вместо да правите специални ями, може да изсипете паднали листа в дупките за засаждане на овошки. Това не само ще увеличи плодородието им, но и ще затопли земята по време на процеса на разлагане. По този начин се оформят т.нар. „топли легла”.
Превърнете ги в алтернатива на торфа
Сравнително лесно може да превърнете падналите есенни листа в почва, подходяща за разсад или саксийни цветя. Поставете ги в голяма найлонова торбичка, добавете едногодишни плевели без корени и семена, разбърквайте редовно съдържанието на торбата. Когато органичният материал се разложи, се превръща в богата на полезни вещества почва, в която може да засадите всичко.
Използвайте като мулч
Мулчирането задържа влагата в почвата, подхранвайки я с хранителни вещества, потиска растежа на плевелите и пречи на вятърната ерозия. Падналите листа могат да се използват за това, но внимателно. Тези от овощни дървета и храсти не трябва да се трупат около корените им. Ако мулчирате стволовете на дърветата, трябва да използвате паднали листа от други видове, например диви дървета.
Използвайте за изолиране на растенията за зимата
Падналите листа служат като одеяло на кореновата система на топлолюбивите растения през зимата, но не са така надеждни като торфът и пясъкът. Изключението са бавно гниещите листа от дъб и , които са превъзходни за розаите.
Превърнете в капани за вредители
Листата могат и да са „капан за вредители”. Охлювите и червеите винаги избират места за зимуване, които са възможно най-близо до тяхното местообитание. Ако имате проблем с тях, съберете малки купчини паднали, все още мокри листа върху местата, където са най-активни, и покрийте отгоре с черен филм или черен агрофибър. Когато нощната температура не надвишава +1-3℃, сутрин ще откривате много от тях и може да ги унищожите.
Приютете полезни животни
Таралежите, земните жаби, гущерите с радост ще ви отърват от гъсеници, пеперуди, охлюви и др. За да са още по-активни на ваша териртория, можете да създадете зимни къщи за тях. Достатъчно е да поставите купчини паднали листа в задната част на градината, далеч от пътя, кучето на двора и други източници на шум. Ако правите това всяка есен, много скоро ще забележите колко по-малко вредители има във вашата градина.
Декорирайте градински пътеки
Всъщност няма по-талантлив художник или декоратор от природата. Сами сте виждали колко красиви са алеите в градските паркове или пътеките в горите, когато никой не събира листата. Може и вие да направите така. Просто не ги събирайте, докато не потъмнеят и не почнат да гният и градината ви ще грее със златисто-оранжеви цветове.
Декорирайте дома
И накрая, но винаги, което ни хрумва на първо място: Да декорираме дома си с цялото богатство от колорит, което носят падналите есенни листа. Независимо в какъв цвят и форма са, те са чудесен „материал” за украса, от който може да направите букети, икебани, украса са сета за сервиране, есенни венци ….- всичко, което ще украси интериора на вашия дом.