Работата от дома е една от привилегиите на модерния човек и информационните технологии, но изисква и комфорта на офис-средата
Много от нас трябва да работят у дома от време на време. Но, за съжаление, не всяко жилище позволява да направите офис у дома или ателие. Днес ще говорим за това как да организираме удобно работно място в хола без да навредим на дизайна му.
Къде да го разположим?
Помислете първо колко време ще прекарате там:
Ако работите вкъщи най-вече през деня, работното място по-добре разположете в район с добра естествена светлина. В края на краищата слънчевата светлина подобрява настроението и повишава ефективността. Традиционният подход с очевидни предимства е работното място в хола до прозореца. Вие не само „хващате“ дневната светлина, но със сигурност ще намерите място за рафтове с книги или документи. Десктопът в този случай може да бъде направен по поръчка по такъв начин, че неговата маса и перваза на прозореца да са едно цяло. Така не само изглежда хармонично, но също така спестява място. В една малка стая, можете дори да направите офис без маса, ако използвате мъдро перваза на прозореца.
Провървяло ви е, ако всекидневната ви има еркер. В края на краищата този многофункционален остъклен „фенер“ изглежда е проектиран така, че да създава удобна работна площ, чийто основен плюс е отличното равномерно осветление от всички страни. Завесата или щорите ще предпазват, ако е нужно, от лъчите на слънцето и отражението от монитора.
Има вариант да направите кабинет и на балкона си, но това ще ви коства допълнително средства за обезопасяване на комуникациите от температурните промени на околната среда и евентуалната влага.
Ако работите у дома вечер
Ако трябва да работите у дома предимно вечер, първо трябва да вземете предвид, че холът е обща стая. И като правило вечер цялото семейство ще се събира тук или ще гледа телевизия. Следователно, работното пространство в хола трябва да бъде разположено така, че да не нарушава интересите на никого: единият трябва да се отдаде на почивка, а другият – да работи.
Как да постигнем това?
Може да ви хареса идеята за конзолна маса / малка маса, която стои до стената/, която е разположена близо до задната страна на дивана. С такова подреждане на мебелите, работната площ и зоната за отдих в хола са разграничени, но не са напълно отделени. След като сте се настанили на работния плот или масата за ръкоделие, ще бъдете близо до близките си, ще можете да поддържате общ разговор или да гледате интересна програма с ъгъла на окото.
Ако заниманията ви изискват концентрация и повишено внимание, трябва да сложите работното място далеч от телевизора. Така ще бъдете по-малко разсеяни, ако седите с гръб към хола. Масата може да бъде монтирана между шкафовете или между шкафа и стената. Такава импровизирана ниша ще създаде усещане за изолация от всичко около това, което се случва, и ще помогне да се настроите само за работа.
Нужна ли е преграда за работната зона?
Когато решавате дали работното пространство в хола ще бъде отделено с преграда от останалата част от стаята, вземете предвид размера и формата на стаята, местоположението на прозорците, както и броя на обитателите на апартамента и естеството на вашата професия.
Разделянето не е самоцел, а инструмент, който трябва да се използва разумно. В края на краищата то може да направи по-малка стая още по-тясна, но може да даде пропорционалност и комфорт на дългата правоъгълна стая.
Не е необходимо да се прегражда дневната, ако в апартамента живее само един художник на свободна практика, защото той няма да си пречи. Той може да позиционира работното си място абсолютно навсякъде, дори на рафта на конзолата до телевизора. А за семейния човек това решение ще бъде изключително неудобно: опитайте се да се концентрирате, когато има футболен мач или страстните реплики от сапунката звучат до ушите ви!
Ако голямо семейство живее в апартамента, кабинет зад преградата ще бъде истинско спасение за човек, който се занимава с умствена работа. Има много начини да отделите мястото си от алармата в хола: солидна стена от гипсокартон в духа на минимализма или популярен дизайн с рафтове – ниши, библиотека или светлопрозрачна пластмаса, стъклен панел с декоративни или матирани стъклени блокове, плъзгащи се панели или просто тежки завеси …
Основното нещо е, че в този ъгъл можете да се концентрирате без намеса, както и да наредите аксесоари, необходими за работа ви, папки с документи и дори да си позволите някаква творческа бъркотия. В крайна сметка нямате просто работно място във всекидневна – вие създавате част от личното си пространство.
Избор на мебели за кабинет в хола
Мебелите за всекидневна с работно място трябва да бъдат не само удобни, но и хармонично подбрани. Опростете задачата може да закупите стена с вече предоставен работен плот. Този комплект мебели са функционални и като правило имат ограничен, сбит дизайн. С тяхна помощ е лесно да се създаде интериор на модерен хол.
Но за една малка стая стената не е най-добрият вариант, може просто да не се побере там. В този случай обърнете специално внимание на избора на работния плот. Едва ли някой би искал всекидневна с масивно бюро за офис. Предпочитат се компактни тесни маси, вероятно сгъваеми. Спестете място и улеснете пространствения модел с конзолни маси, както и маси, рафтове и маси, които може да подредите на разширен перваз на прозореца. Те могат да бъдат оборудвани с прибираща се част, където лесно можете да скриете канцеларски материали и дори лаптоп.
Цветовете на офиса във всекидневната
За дизайна на работната площ традиционно се използват спокойни неутрални цветове: бяло, светло сиво, бежово. Светло зелено и нюанси на синьо също са популярни. Смята се, че те допринасят за концентрацията на вниманието.
Абсолютното яркочервено, тъмно лилаво и други интензивни цветове водят до бързо умора, но те са добри като малки акценти. Стол и чифт такива аксесоари в работната зона ще направят дизайна на стаята по-жив. Най-важното е цветът на работния ви кът да хармонизира с общата палитра на хола.